W dniach 14-16 kwietnia 2023 roku odbyła się wycieczka krajoznawcza, w której uczestniczyli członkowie SITPChem Oddział w Płocku. Tym razem udaliśmy się w rejon Gór Opawskich i na Opolszczyznę. Nasza przygoda zaczęła się już o 6:00 rano, ale pomimo wczesnej pory, wywiązaliśmy się z zadania i punktualnie wyruszyliśmy w trasę.  Pierwszym punktem zwiedzania była Góra Świętej Anny z barokową bazyliką oraz Muzeum Czynu Powstańczego.

Następnie udaliśmy do pięknego Opola. W czasie spaceru po zabytkowej części miasta wysłuchaliśmy nie tylko jego historii, ale także różnych ciekawostek i legend związanych z tym miejscem, z których najbardziej zapadła nam w pamięci ta o Joannie Gryzik – Śląskim Kopciuszku, którą opowiedział nam przewodnik przed jej pomnikiem. Następnie zwiedziliśmy Amfiteatr i Muzeum Polskiej Piosenki. Multimedialna ekspozycja w muzeum przybliżyła nam świat polskiej sceny muzycznej począwszy od lat 20-tych ubiegłego stulecia. Chętni mieli także okazję nagrać własny utwór przy wybranym podkładzie muzycznym.

Po pełnym wrażeń dniu udaliśmy się na zasłużony odpoczynek do hotelu. Na nocleg wybrano Jarnołtówek – miejscowość letniskową położoną w dolinie Złotego Potoku, który okazał się pięknym obiektem, z zapleczem basenowym (basen, jaccuci, sauny). Wieczorem mieliśmy uroczystą kolację, której motywem przewodnim było jedzenie serwowane w stylu bawarskim. A wszystko oczywiście przy dźwiękach muzyki, o którą zadbał DJ.

Drugiego dnia po śniadaniu wybraliśmy się na zwiedzanie przepięknego, otoczonego parkiem, XVII-wiecznego Pałacu w Mosznej. Obiekt w latach 1866-1945 był rezydencją pruskiego rodu Tiele-Wincklerów, potentatów przemysłowych. Były to wspaniałe, niezapomniane wrażenia, tym bardziej, że widok pałacu w pięknych promieniach słońca był wręcz bajkowy.

Kolejnym punktem naszej wycieczki była Nysa, nazwana z powodu licznych budowli sakralnych Śląskim Rzymem. Wolny czas spędziliśmy podziwiając wspaniałą architekturę, a także na spacerach po urokliwym parku. To sobotnie popołudnie zakończyliśmy spacerem nad rzeką Białą w Głuchołazach – dawnej osadzie górników złota, a obecnie kurorcie wypoczynkowym.

Trzeciego i zarazem ostatniego dnia naszej wycieczki udaliśmy się do Prudnika, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Ziemi Prudnickiej oraz Centrum Tradycji Tkackich upamiętniające kilkuwiekową fabrykę tekstylną rodziny Franklów i Pinkusów – współcześnie znaną jako Zakłady Przemysłu Bawełnianego „Frotex”.

Ostatnim punktem na naszej turystycznej trasie był Brzeg znany z Zamku Piastów Śląskich jednego z najcenniejszych zabytków renesansu w Polsce. Historyczny obiekt otoczony jest urokliwym parkiem z licznymi pomnikami przyrody.

Pełni wrażeń i bogatsi o nowe informacje historyczno-turystyczne dotarliśmy w godzinach wieczornych do Płocka. Wycieczka była bardzo udana. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji o rejonie Gór Opawskich, zobaczyliśmy najpiękniejsze i najważniejsze miejsca w regionie, a słoneczna pogoda była wspaniałym dodatkiem do naszej trzydniowej przygody.