Starym zwyczajem, dla pokrzepienia ducha i ciała członków Stowarzyszenia, Zarząd Oddziału zorganizował dla członków i sympatyków SITPChem coroczne Seminarium. Miało ono miejsce 2 grudnia 2022 roku w Restauracji Osiedlowa przy ul. Miodowej 8 w Płocku.

Tym razem Seminarium miało wyjątkowo uroczysty charakter, gdyż zaszczycili nas swoją obecnością znamienici goście – Prezes Oddziału Głównego SITPChem – Jerzy Klimczak oraz Sekretarz Generalny – Stanisław Oczkowicz.

Goście przed rozpoczęciem Seminarium, zwiedzili, w towarzystwie Prezesa Płockiego Oddziału Arkadiusza Kamińskiego zarówno Płock jak i Zakład Główny PKN ORLEN.

Po oficjalnym powitaniu i przedstawieniu gości, zgodnie z zaplanowaną agendą spotkania, wygłoszone zostały 2 niezwykle ciekawe referaty:

  1. z obszaru Biura Bezpieczeństwa i Higieny Pracy pt. „Badania kultury i klimatu bezpieczeństwa pracy w PKN ORLEN S.A.”. Referat wygłoszony został przez Zbigniewa Stępnia i Annę Banaśkiewicz – Atlak.
  2. z Biura Technologii Wodorowych i Paliw Syntetycznych „Grupa ORLEN – lider we wdrażaniu mobilności wodorowej w Europie Środkowej – Strategia wodorowa PKN ORLEN”, wygłoszony przez Jakuba Lubińskiego.

Strategia zakłada działania w zakresie gospodarki wodorem do roku 2030, tym niemniej już teraz PKN może się pochwalić:

  • pierwszym polskim hubem wodorowym o jakości automotive w Trzebini
  • mobilną stacją ładowania wodoru na potrzeby transportu miejskiego w Krakowie
  • laboratorium wodorowym do badań jakości automotive – badania wg normy ISO 14657 Grade D, z możliwością badania jednych milionowych poziomu zanieczyszczeń (ppb).

Obecnie wiele się dzieje w temacie wodoru, między innymi trwają prace nad uruchomieniem lokomotywy wodorowej, powstają kolejne huby wodorowe (Włocławek, Katowice i Poznań) oraz planowane są kolejne nowe stacje ładowania wodorem.

Plany do roku 2030 obejmują 57 stacji ładowania wodorem w Polsce, 28 w Czechach i 26 na Litwie, przy czym wodór będzie pochodzić z:

  1. istniejących źródeł przy zakładach produkcyjnych
  2. elektrolizerów zasilanych z OZE na morzu oraz na lądzie
  3. przetwarzania odpadów komunalnych do wodoru.

Po części oficjalnej przyszedł czas na zabawę przy muzyce i smacznych przekąskach. Muzyka serwowana przez DJ, różnorodny catering oraz spotkania z przyjaciółmi i znajomymi złożyły się na świetną zabawę do późnych godzin nocnych.